Kære Venner 🌿
Sommeren lakker mod enden, men sikke en fantastisk én af slagsen vi har haft! Vores middelaldertræf blev en uforglemmelig uge fyldt med smil, varme gensyn og glade gæster. Tak til hver og én af jer, der var med til at gøre det hele så magisk ❤️❤️❤️
Men vi hviler ikke på laurbærrene – sensommeren byder på en række skønne aktiviteter, hvor både nye og gamle medlemmer er hjerteligt velkomne. Læs med og tilmeld dig de arrangementer, der frister!
🧶 Tirsdag d. 19. august kl. 17–21 – Nørkleaften
Tag dit håndarbejde under armen (eller bare dig selv) og kom til en hyggelig aften i godt selskab. Her er plads til både kreative projekter og gode samtaler. Husk madpakken – kaffen er klar!
🌿 Lørdag d. 23. august – AFLYST: Plantefarvning med Lotte (viking)
Desværre må vi aflyse plantefarvningskurset denne gang. MEN bare rolig – vi arbejder på at finde en ny dato, for vi ved, at mange af jer har glædet jer til netop dette.
🍖 Lørdag d. 6. september kl. 9:30–15:00 – Medlemsdag med middelaldermad
En hel dag i madens tegn! Vi starter med kaffe og brød på gården, og bagefter går vi til Stegerset, hvor vi sammen tilbereder dagens menu (følger senere). Ud over at lave mad får vi masser af tid til at dele erfaringer og inspiration – og naturligvis nyde alle herlighederne til sidst! Alle kan deltage – både ny og gamle kogekoner og -mænd. OBS: Tilmelding gælder både for dem der laver mad – og dem der blot vil spise med. Husk også at vi er i dragt, da centret har åbent denne dag.
📝 Tilmelding senest d. 1/9 til Lone på
📧 lone@voresfamilie.dk eller 📞 6018 3641
🧵 Onsdag d. 17. september kl. 17–21 – Nørkleaften
Endnu en chance for hyggeligt samvær, kreative sysler og en god snak. Alle er velkomne – tag dit projekt med og kom som du er. Husk madpakke!
🪡👞 Søndag d. 21. september kl. 10–15 – Sy- og læderkursus
Drømmer du om ny dragt, sko eller måske en taske? Så kom og få hjælp af Helle, der står klar med mønstre, tips og vejledning. Vi har lidt stof og læder til salg, og du kan også få gode råd til selv at finde materialer. Og du er altid velkommen til at kigge forbi til en nørkleaften først, hvis du har spørgsmål inden kurset.
📝 Tilmelding til Helle på sms senest d. 14/9
📞 5154 1507

🎉 To særlige invitationer til Vennekredsen (vedhæftet) – sæt kryds i kalenderen!
🥳 Lørdag d. 16. august kl. 13–16: Pia Girotti fylder 80 år – men springer jo rundt som en vårhare på 45! Vi er alle inviteret til åbent hus og fejring af Pia på den store dag. Tak for invitationen og stort tillykke, Pia! ❤️
🍗 Lørdag d. 13. september kl. 14:00: Vikingegilde med Burgundaland – Det bliver en dag med sjov, modeshow, lege og gilde! Find din flotteste dragt frem og vær med til at feste som i de gode, gamle dage. Tak for invitationen ❤
📝 Tilmelding til: vikingegaard@gmail.com
💰 Pris: 75 kr. inkl. mad og drikke.
Vi glæder os til at se jer til sensommerens mange oplevelser – både de hyggelige, de kreative og de festlige!
Med venlig hilsen
Pbv. Lone Schræddergaard Hansen
Formand for Støtteforeningen Bornholms Middelaldercenters Vennekreds
Mail lone@voresfamilie.dk
Vennekredsens hjemmeside www.bmc-vennekreds.dk
Facebook for alle https://www.facebook.com/groups/bmcvennekreds
Facebook kun for medlemmer https://www.facebook.com/groups/860996954702007
Foto af Peter Hollbaum-Hanse






